Kupujesz czasem alkohol za granicą? Lokalny riesling znad Mozeli czy wódka ouzo z Grecji to świetna pamiątka z wakacji i doskonały pomysł na prezent dla najbliższych. A może zdarza ci się zabierać za granicę butelkę polskiej wódki czy ulubione piwo? Wszędzie na świecie alkohol – podobnie jak papierosy - to jeden z mocniej opodatkowanych produktów. Nie można go transportować z kraju do kraju w nieograniczonych ilościach. Zostaje więc pytanie, ile alkoholu można przewieźć przez granicę? Ile możesz wwieźć do Polski i z Polski wywieźć?
Przepisy znacznie różnią się, gdy mówimy o limitach obowiązujących w Unii Europejskiej i o państwach spoza UE. Przewóz procentów z krajów unijnych do Polski czy odwrotnie obarczony jest ograniczeniami, ale bardzo liberalnymi. Najważniejszym warunkiem jest to, by alkohol przewożony był na użytek własny, a nie na handel. I tak: jeśli wracasz z Włoch czy wybierasz się do Holandii, możesz bez problemu spakować: 10 litrów alkoholu etylowego na osobę lub 20 litrów wina wzmacnianego lub 90 litrów zwykłego wina lub 60 litrów wina musującego (słowo „lub” ma tu ogromne znaczenie). Dozwolone jest też przywiezienie do 110 litrów piwa. Brzmi to prawie jak hurtowe ilości, prawda? Pamiętaj też, że ustalone limity łączą się. Czyli można przywieźć np. połowę limitu piwa i połowę limitu wódki na osobę.
A ile alkoholu można przewieźć przez granicę strefy Schengen? Tu limity są zdecydowanie niższe. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie przepływu dużo tańszego alkoholu spoza UE do krajów unijnych. Ceny mocnych trunków np. na Ukrainie skłaniają do zakupu, ale – uwaga! – nie mogą to być zakupy zbyt duże. Bo wolno ci przywieźć do Polski tylko 1 litr alkoholu o mocy powyżej 22%, 2 litry alkoholu o mocy do 22% (w tej kategorii są też wina musujące i wina wzmacniane). Do bagażu możesz legalnie dorzucić jeszcze 4 litry zwykłego wina i 16 litrów piwa.
Młode osoby także zastanawiają się ile alkoholu można przewieźć przez granicę. Tutaj nie ma kompromisów: osoby poniżej 18. roku życia nie mogą przewozić przez granicę ani alkoholu, ani wyrobów tytoniowych. Osiemnastka to również granica możliwości samodzielnego zakupu alkoholu. Ale np. w Niemczech przepisy dają furtkę młodszym. Wystarczy mieć 16 lat, by w sklepie lub barze legalnie nabyć alkohol, ale tylko lekki, taki jak wino, piwo czy cydr.
BeeGee Bus Kamil Wawryniuk
TEL PL 0048 504 703 900
TEL NL 0031 626 281 810
MAIL
Włącz javascript, aby zobaczyć adres e-mail
ul. Zygmunta Starego 11/10
21-500 Biała Podlaska
NIP 5372475481
REGON 362792130
Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerami telefonów:
a także korzystając z poniższego formularza:
Numer konta do płatności za przejazd: 37 1020 5558 0000 8702 3119 6761 (Kod Swift BPKOPLPW).
Płatności przelewem prosimy dokonać najpóźniej 2 dni przed odjazdem tak, aby przelew zdążył się zaksięgować. Jeśli do planowanego odjazdu zostało mniej niż 2 dni obowiązuje płatność gotówką.